Kablosuz IP Kamera Sistemleri

Anasayfa / Kablosuz IP Kamera Sistemleri
Kablosuz IP Kamera Sistemleri

Kablosuz IP Kamera Sistemleri

Kablosuz Güvenlik Sistemleri

 Kablosuz Güvenlik Sistemleri, günümüz koşullarında çoğu iş alanlarında, öenmli mekanlarda ve apartmanların korunup kontrol edilmesinde tercih edilerek son derece yaygın bir biçimde kullanılamakta olan araçların başında gelmektedir. Birçok güvenlik nedenu, güvenlik kameraları vasıtası ile belirlenmesi yapılıp önlem alınabilmekte ya da tehdt nedenu olarak görülen kişilere son derece kısa süre içinde kanıtlar ile birlikte belirleme edilebiliyor. Bunun haricinde bir ortamda güvenlik kamerasının bulunması, potansiyel faillerin caydırılması ve olsa bir güvenlik tedbiri oluşturmasında önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkabiliyor.

 Kablosuz güvenlik kameraları kurulumunda diğer bir durum ise, güvenlik kameralarının açıkta ve görünebilir durumda olmasıdır. Bunun haricinde sistemin maliyet ve komplikelığını arttırıcı önemli bir faktör de olmakta. Ancak IP kamera ve analog kamera olarak iyi biçimde ayrılan kablosuz güvenlik kameraları ile birlikte yaşanan bütün problemler basitçe ortadan n kaldırılmakta.

 Kablosuz Güvenlik Kamerası Nedir?

 Kablosuz güvenlik kamerası, CCTV görüntü ve ses transferinın kablo gerektirilmeden radyo dalgaları vasıtası ile iletilebilen güvenlik kamerası çeşididir. Analog veya IP türündeki kablosuz kameraların bir çoğu güç bağlantısı için kablo tecih etmektedir. Bataryalı modeller bulunmuş olsa da mekanlar tarafında çok fazla tercih edilmez. Kablosuz transferla için WiFi, WiMax, 3G gibi çoğu iletişim teknolojisi kullanmak mümkün.

 Kablosuz Güvenlik Kameraları Nasıl Çalışır?

 Kablosuz güvenlik kameralarının çalışma metodunu IP CCTV ve Analof CCTV olarak iki farklı türe ayırabilmekteyiz.

 Analog Güvenlik Kameralar

 Analog güvenlik kameraları, almış olduğu görüntüleri MPEG ya da MJPEG formatı olarak radyo dalgaları ile birlikte analog sinyal biçiminde gönderilmektedir. Birden daha çok noktada izlenmesi mümkün olmakla birlikte maliyet şeklinde deha azdır. Bunların haricinde günlük yaşamdaki çoğu cihaz ile aynı frekans üzerinden çalışmasındaan dolayı çevredeki elektriksel gürültüden etkilenmeye ve görüntü kalitesinin düşmesine de nedeniyet verir. Ayrıca üçüncü kişiler ile izlenmesi son derece basit olur ve güvenilirği çok daha düşüktür diyebiliriz. Sinyal iletim mesafelerine baktığımız zaman maksimum 100 metreye kadardır.

 IP Güvenlik Kameraları

 IP kameralarında analog görüntüler dijital işaret biçiminde çevrilip geniş bantalar üzerinden radyo dalgaları ile gönderilmektedir. Bununla birlikte iyi yönlü iletişim sağlanır. Ayrıca sinyal iletim mesafeleri son derece geniştir ve analog sistemlere göre biraz daha maliyetli bir güvenlik kamerası türüdür.

 Kablosuz Güvenlik Kameralarının Avantajları Nelerdir?

 Kablosuz olarak güvenlik kamerası kurmanın üstünlüklerindan en önemlisi, maliyeti çok önemli ölçüde azaltmasıdır. Kabloların gizlenmesi için duvarın kırılmasıi sıva ve boya türündeki prosedürlere ihtiyaç duyulmaz. Bu da kurulum ve kablolama gibi maliyetleri ortadan kaldırır. Ayrıca son derece uzun kablo bantları gerektirmekte olan geniş alanlar için son derece makul bir tercih nedeni olabilir.

 Bir kamera üzerinden çoğu noktaya görüntü göndermek için son derece makuldur. Çünkü kablosuz sistemlerde kameradan her alıcı için ayrı olarak kablo ihtiyacı duyulur.

 Kablo gereksinimi olmamasından dolayı, eknek montaj için yer seçimi ve değişimi son derece basit bir biçimde mümkün olmaktadır. Kolay bir biçimde sökülerek, basit bir biçimde yeniden yerine takılabilir. Bu özelliğin bulunması, bazı zamanlar güvenlik öğelerinın değişmekte olan mekanlarda ve kiralık alanlarda kullanım amacı ile çok önemlidir.

 Kablosuz güvenlik kameralarının diğer bir üstünlükı ise uzaktan kontrol sağlanabilmesidir.Arayüz ile birlikte kamera ışığının ve kamera hareketlerini basit bir biçimde kontrol edebilirsiniz.